Transmutace kopřiv ... aneb Kopřivový sirup
Tak je to jasné. Po létech snahy už víme, že kopřivy se nám na zahradě vymýtit nepodaří. Někdo ale přišel se zajímavým nápadem - zkuste kopřivy pěstovat, to by mělo zabrat.
Ano, ano, naše mičurinovské schopnosti jsou všude známé. Co se rozhodneme cíleně pěstovat, nemá šanci. Nicméně myšlenka na využití kopřiv byla zajímavá.
A tak po jarní kopřivové nádivce přišel na řadu kopřivový sirup. Děkuji globálnímu internetu za super recept.
V receptu se píše, že se musí nasbírat 100 ks vršků kopřiv. Neměla jsem ponětí, kolik takový počet obnáší, a tak jsem si naplánovala nejprve zplenit od kopřiv zahradu a poté na zbytek vyrazit k lesu.
Výsledek trhání byl poněkud znepokojivý. Dobrá zpráva je, že 100 kopřiv je natrhaných hned. Ta špatná zpráva, že zahrada před a po v podstatě nezaznamenala rozdíl. Máme zásobu na kopřivový sirup asi tak pro středně velkou střediskovou obec.
Pro představu, jak vypadá 100 ks šťavnatých kopřiv (a že u nás se jim daří):
Samotné uvaření sirupu je velice jednoduché a rychlé. Sirup chutná po bylinkách a po citrónu a doufám, že si zachoval co nejvíce léčivých schopností kopřivy. Snad jediným úskalím u nás byl nedostatečný poček láhví, takže jsem musela improvizovat.
Výsledkem je cca 5,5 litru lahodného sirupu:
Recept:
100 ks vršků kopřiv
3 citróny
3 kg cukru
3.5 l vody
5 lžiček kyseliny citrónové
Vodu svaříme s důkladně omytými a na kolečka nakrájenými citróny. Necháme vychladnout, pak do nálevu přidáme kopřivy (opláchnuté) a necháme 24 hod. louhovat. Poté přecedíme před plátýnko, přidáme cukr a kyselinu citrónovou a dáme vařit. Odstavíme těsně před bodem varu. Nevaříme! Poté nalijeme do láhví.
Náklady na várku jsou cca 75,00 Kč. Z 5,5 litru sirupu získáme 90 litrů nápoje. Pokud počítáme, že jedna láhev ochucené noname vody v marketu stojí 8,00 Kč (ochucené vody z reklam dvojnásobek), ušetříme tedy 405,00 Kč a zároveň nemusíme kupovat 60 PET lahví.
Dobrou chuť!
Žádné komentáře:
Okomentovat