neděle 8. května 2011

SMRKOVÝ  SIRUP
Výsledky našich pěstitelských snah jsou všelijaké, a proto se vždy raději spoléháme na zahradníka všech zahradníků - na přírodu.

Tak letos po kopřivovém sirupu a pampeliškovém medu přišel na řadu smrkový sirup. Na rozdíl od kopřiv nebo pampelišek sbírání smrkových výhonků docela trvá, ale je to příjemná práce (hlavně, když vás do zad lechtá sluníčko). Stejně ale příště vezmu do lesa celou rodinu a vymyslím nějaké cílové odměny, ať to trochu odsýpá.

Problém byl sehnat dle receptu požadovanou 5-ti litrovou láhev. Máme tedy menší, ale snad to nebude na závadu. Do příštího roku v nějaké hospůdce vyžebrám láhev větší.

Recept je z internetu, jak jinak v dnešní době. 

Postupovala jsem podle následujícího recepisu:
Do láhve dáváme vrstvy - vždy 5 cm smrkových výhonků, zasypeme 2 cm cukru a na něj položíme 2-4 kolečka citrónu. Když je láhev plná, převážele ji celofánem a postavíme na parapet na sluníčko. Za 2-3 týdny přecedíme přes plátýnko, nalijeme do skleniček a dáme na chladné místo (do ledničky).

Používáme při obtížích 1 polévkovou lžíci každé ráno. Pomáhá na průdušky, kašel, imunitu, rozpouští hleny, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin, svalů, zněty šlach, podporuje prokrvení kůže. 

Hotovo, naskládáno. Pokud se do láhve neusídlí nějaká plísňová osadnická kultura, přidám další foto, jak láhev vypadá.

.... po třech týdnech

hlásím úspěch, dílo se podařilo. Po dvou dnech se obsah láhve hodně slehl a pak už v podstatě vypadal skoro pořád stejně po celou dobu 3 týdnů.

Po třech týdnech jsem přefiltrovala přes plátýnko a obsah cca 0,4 l přelila do dvou lahviček a dala do lednice. Chutná to parádně a jsme připraveni na podzimní nachlazení. 


 

Žádné komentáře:

Okomentovat